Życie polega na podejmowaniu decyzji. Do niektórych decyzji trzeba dojrzeć. A do decyzji o korzystaniu z usług chmurowych związanych z bezpieczeństwem tworzenia i przywracania kopii zapasowych oraz utrzymaniem środowiska odtwarzania danych w czasie awarii, przedsiębiorstwa dojrzewają szybko… Zwłaszcza gdy bezpowrotnie utracą firmowe dane.
W trosce o kolejne wymówki, dlaczego nie korzystać z usług chmurowych, przygotowaliśmy artykuł o Engave Cloud. Opcji, którą warto rozważyć, jeśli chodzi o zabezpieczenie danych w chmurze. Ale po kolei.
Engave Cloud to prywatna farma serwerów Engave udostępniana firmom w formie wirtualnej. Stworzono ją z myślą o świadczeniu usług chmurowych tj. backup, długoterminowa archiwizacja i odtwarzanie zapisanych kopii, gdy zajdzie taka potrzeba (disaster recovery). Przestrzeń dyskowa może być współdzielona lub specjalnie wyodrębniona dla danej firmy. Dane przechowywane w Engave Cloud są szyfrowane i hasłowane z poziomu komputera pracownika firmy, która kupuje usługę chmurową. Innymi słowy, Engave bez znajomości hasła, nie ma wglądu w przechowywane dane.
Zazwyczaj koszt świadczonych usług jest wyliczany na podstawie 4 parametrów:
Z Engave Cloud głównie korzystają małe i średnie firmy posiadające już własną infrastrukturę IT, które czują potrzebę zwiększenia jej bezpieczeństwa. Znając zalety outsourcowania usług chmurowych (np.: dywersyfikacja geograficzna czy obniżenie kosztów wynikających z posiadania własnej dodatkowej infrastruktury IT, lokalizacji na maszyny do backupu danych czy specjalistów IT) rozglądają się za chmurą publiczną. Poznając jednak koszty z tym związane, szukają alternatywy, jaką właśnie oferuje Engave Cloud.
Innymi słowy, jest to odpowiedź na potrzeby:
Aby korzystać z usługi zapisu kopii i ich późniejszego odtwarzaniu w środowisku Engave Cloud, firma kupująca usługę musi mieć aktualną licencję Veeam, o którym więcej pisaliśmy w tym artykule. Wówczas cała procedura przebiega automatycznie, równocześnie jest kontrolowana przez administratora infrastruktury IT po stronie Engave. Nie wyklucza to też możliwości zrobienia backupu „na życzenie”, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Backupowane mogą być: maszyny wirtualne (VMware, Hyper-V, Nutanix AVH, RHV), fizyczne serwery, środowisko Kubernetes, Microsoft 365 (Share Point, Exchange, One Drive) i urządzenia końcowe.
Warto też zaznaczyć, że to klient ustala model (przyrostowy lub różnicowy) tworzenia kopii zapasowych.
Więcej o backupie możesz przeczytać w artykule: Backup danych firmy. Robić samodzielnie czy outsourcować?
Przede wszystkim jest to polskie rozwiązanie. W praktyce oznacza to, że wszystkie zgłoszenia obsługujemy w języku polskim w trybie 24/7/365. Co więcej, serwery również znajdują się na terenie naszego kraju, co zapewnia zgodność z dyrektywą RODO.
Chcąc zapewnić wysoki wskaźnik bezpieczeństwa, przeszliśmy wiele audytów, które zaowocowały certyfikatami ISO 9001 i 2700.
Czy wiesz, że w 2018 r. nasze rozwiązanie otrzymało statuetkę IT CHAMPIONS – MISTRZOWIE NOWYCH TECHNOLOGII w kategorii Dostawca chmury dla MŚP.
Dodatkowo rozwiązanie zapewnia elastyczność i skalowalność. Czego przykładem jest już wspominana możliwość wydzielenia części środowiska tylko dla danej firmy, a także kolokacja z innymi chmurami i urządzeniami klienta.
Co więcej, nasi specjaliści IT są na bieżąco, jeśli chodzi o najnowsze i najlepsze rozwiązania na rynku. Zatem chętnie wspierają firmy w wykonaniu audytu infrastruktury informatycznej klienta i poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań związanych z zapewnieniem jej bezpieczeństwa.
Tym, co jednak przyciąga największą uwagę, jest racjonalna cena. Cena bez dodatkowych kosztów transferowych, które są często spotykane przy korzystaniu z chmury publicznej typu AWS, Google Cloud czy Azure.
Podsumowując. Ochrona danych firmy nie musi być skomplikowana i droga. Na rynku jest wiele alternatyw, które można wdrożyć i zminimalizować negatywne skutki wystąpienia awarii infrastruktury IT. Wystarczy podjąć decyzję.