W ostatnich latach jesteśmy świadkami oderwania aplikacji i przetwarzania danych od konkretnej infrastruktury IT. Wirtualizacja, konteneryzacja i ‘uchmurowienie’ IT spowodowało sprzęt jako taki (macierze, serwery etc.) przestał być elementem mainstreamu IT. Jednym z dylematów zarządzających systemami IT jest chmura vs. on-premise, jak bardzo chcemy wejść do chmury, a co musimy zostawić w ramach własnej infrastruktury.
Badania wśród zarządzających systemami IT pokazują, że chmura i infrastruktura on-premise będą jeszcze długo koegzystowały w świecie IT.
Inwestycja we własny sprzęt często wymaga sporego jednorazowego wydatku, który może ‘dociążyć’ budżet IT, dlatego warto rozważyć różne opcje finansowania własnego sprzętu. A może potraktować on-premise regułami takimi jakie rządzą cloud’em?
Zamiast jednorazowego wydatku może płacić za to czego używamy, niezależnie co stoi w naszej serwerowni? Czy możemy jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko? Powyższe założenia stoją za modelem pay as you use, – czyli płacimy za to co zużywamy, jak w chmurze, a z drugiej strony mamy środowisko on-premise z całkowitą kontrolą. Do tej koncepcji właściwie bardziej pasuje stwierdzenia „hardware as-a-service” - czyli użytkowanie sprzętu jako usługa,
Jednym z pionierów idei wykorzystania sprzętu zgodnie z zasadą „pay-per-use” jest firma HPE ze swoja marką Greenlake. HPE jako wiodący prodcuent sprzętu i oprogramowania dla biznesu oferuje w tym modelu prawie całą gamę swoich produktów.
W ramach programu GreenLake klient rozlicza się miesięcznie z dostawcą, bez opłat wstępnych, abonamentowych, migracyjnych, przy czym pierwsza płatność następuje po 2 miesiącach. W ramach umowy otrzymujemy również gwarancje ceny, a także mamy możliwość modyfikacji środowiska (np. wzrosną nasze potrzeby w przetwarzaniu danych)
Kolejna zaletą modelu „pay-per-use” w wydaniu HPE powiązanie sprzętu z usługami zapewniającymi wysoką dostępność: obsługa proaktywna, zdalne monitorowanie infrastruktury, bieżący dostęp do specjalistów HPE który oprócz rozwiązywania problemów określi ryzyka oraz zaproponuje usprawnienie w działaniu.
Nie do przecenienia jest strona biznesowa HPE Greenlake, infrastruktura to jedno, ale dla biznesu istotne jest:
- zapewnienie ciągłości działania
- przejrzysty model kosztowy
- elastyczność i skalowalność
- jeden dostawca usługi i sprzętu – uproszczona obsługa i zgłaszanie problemu tylko w jednym miejscu.
Z technicznego punktu widzenia klient dostaje pełną kontrolę nad zasobami w postaci dostępu do portalu Greenlake Central który pozwala na monitorowanie kosztów i zarządzanie zasobami.
Greenlake to nie tylko sprzęt, ale cały ekosystem produktów HPE, z czego najnowszym produktem jest rozbudowa portfolio związanego ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. (AI &ML)
Najnowszą wcieleniem Greenlake jest „HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs),” – czyli dostarczenie rozwiązań do zaawansowanego uczenia maszynowego w celu rozwoju sztucznej inteligencji (np w oparciu o superkomputery HP Cray XD) oraz oprogramowanie Alph Alpha.
Świat idzie w kierunku rozwiązań subskrybcyjnych sprawdź czy może to jest model dla Ciebie