Jeśli jesteś właścicielem firmy to zdajesz sobie sprawę, że im więcej zdobywasz klientów i Twój biznes szybciej się rozrasta, tym więcej pojawia się… problemów.
Wraz ze zwiększoną liczbą klientów rośnie liczba nowych pracowników. Możliwe też, że zaczynasz poszerzać ofertę produktów lub usług. I choć cieszy cię taki rozwój wydarzeń, to na pewno dojdziesz w tym rozwoju do momentu, kiedy codzienne procesy staną się na tyle skomplikowane i czasochłonne, że będziesz potrzebował wsparcia w odpowiednim systemie, który pomoże Ci ten wzrost sensownie ogarnąć. Zaczynasz pytać, szukać, zastanawiać się i... pojawia się on. ERP.
Termin ERP (ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). Według jednej z licznych definicji, ERP jest to oprogramowanie, które unifikuje i integruje dane pochodzące z różnych gałęzi organizacji, pomagając firmie zautomatyzować większość żmudnych i czasochłonnych procesów.
W dzisiejszym, cyfrowym świecie, wszystkie dane są generowane gromadzone w sposób ciągły, w czasie rzeczywistym. Jednak, aby stały się one dla nas przydatne w codziennej pracy, trzeba umiejętnie je wyszukiwać i umieć z nich korzystać. A jak to zrobić, jeżeli przechowywane są w różnych formatach i w różnych miejscach, rozsianych po całej organizacji?
System ERP pozwala uporządkować wszystkie informacje i przechowywać je w jednym miejscu – scentralizowanej bazie danych. Dzięki temu, każda osoba z organizacji ma łatwy dostęp do interesujących ją danych w sposób natychmiastowy. Dzięki operacjom analitycznym wewnątrz systemu łatwiej jest też osobom zarządzającym podejmować słuszne decyzje biznesowe. Dane są pozyskiwane z każdego modułu i przechowywane w scentralizowanym miejscu, eliminując powielaną pracę i całkowicie eliminując błędy. W zależności od stanowiska pracownika, może on uzyskać dostęp do potrzebnych informacji w całości lub w części, za pomocą zaawansowanego pulpitu operacyjnego, może również sprawnie generować na jego podstawie raporty.
Jeśli zarząd chce na przykład sprawdzić płynność finansową firmy lub oddziału, może to zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jeśli HR chce śledzić współczynnik frekwencji, ERP pomaga im generować miesięczne raporty dla każdego zespołu.
Jednym słowem system ERP to grupa ściśle powiązanych ze sobą modułów, które działają wielopoziomowo, ułatwiając procesy biznesowe. Moduły są wdrażane według potrzeb organizacji i modeli biznesowych, tak, aby usprawnić wszystkie procesy poprzez automatyzację wprowadzania danych, obliczeń, analiz i generowania prewencyjnych obserwacji.
Ogólnie rzecz biorąc, systemy ERP są wdrażane, gdy rozwój organizacji zaczyna przekraczać zdolność kadry kierowniczej do koordynowania i wykonywania codziennych zadań.
Sposoby wykorzystania wszystkich modułów ERP jako całości, można streścić w poniższej liście:
ERP pomaga połączyć wszystkie swoje podstawowe operacje biznesowe, systemy, aplikacje i procesy w jedną platformę. ERP oferują szeroką gamę opcji, od zamówień i rozliczeń, przez systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), do zapasów i zarządzania produkcją, a to ciągle nie wyczerpuje jego możliwości.
Rozwiązanie ERP jest używane do ujednolicenia i koordynacji wszystkich tych procesów, automatyzacji zarządzania workflow, przyspieszenia przepływu danych i zmniejszenia wypisywania raportów do absolutnego minimum. To daje użytkownikom kompleksowy przegląd istniejących operacji zapewnia, że wszyscy interesariusze organizacji pracują w ścisłej koordynacji ze sobą, aby osiągnąć wspólne cele i zadania w sposób terminowy.
Systemów ERP dostępnych na polskim rynku jest od... bardzo dużo. A trzeba mieć świadomość, że jako system, który bardzo mocno wnika w strukturę i procesy firmy oraz angażuje dużą grupę pracowników, nie jest systemem ani łatwym, ani tanim we wdrożeniu.
Dlatego dobrze trzeba przemyśleć jego zakup. Aby choć trochę ułatwić przedsiębiorcom wybór odpowiedniego ERP-a, który spełni wszystkie wymagania firmy, udostępniamy BEZPŁATNĄ WYSZUKIWARKĘ ERP, która na podstawie danych o Twojej branży oraz budżecie, zaproponuje Ci najlepsze dostępne rozwiązania.
Jeżeli natomiast ogólne wyszukiwanie to dla Ciebie za mało, jesteśmy przygotowani na to, aby udzielić Ci kompleksowej pomocy w tym zakresie. Wystarczy, że zgłosisz się do nas, a wsolnie przygotujemy dokument SPECYFIKACJI WYMAGAŃ BIZNESOWYCH.
Niedokładnie przemyślane wdrożenie ERP-a, może skończyć się porażką i stratą ogromnych pieniędzy. Dlatego zanim zdecydujesz się na inwestycję za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, przygotuj z nami dokument Specyfikacji Wymagań Biznesowych, który pozwoli Ci uniknąć wielu kosztownych problemów przy wdrażaniu systemu ERP w Twojej firmie.
Powodzenia!